Bugun...
Bizi izleyin:TÜRK-İŞ, YURT GENELİNDE İMZA TOPLUYOR

Tarih: 05-11-2019 16:00:00 + -


Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay; Basın bildirisinde, Türkiye’de vergi alanında yapılacak ‘’reform’’ ancak ücretliler aleyhine vardır dedi.


TÜRK-İŞ, YURT GENELİNDE İMZA TOPLUYOR

Bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu bünyesinde bulunan ,TES-İŞ SENDİKASI TARIM-İŞ SENDİKASI ORMAN-İŞ SENDİKASI TEKGIDA-İŞ SENDİKASI ŞEKER-İŞ SENDİKASI TÜRKİYE MADEN-İŞ SENDİKASI GENEL MADEN-İŞ SENDİKASI PETROL-İŞ SENDİKASI BASIN-İŞ SENDİKASI TÜRKİYE HABER-İŞ SELÜLOZ-İŞ SENDİKASI TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI TÜRKİYE YOL-İŞ SENDİKASI TÜRKİYE BELEDİYE İŞ SENDİKASI TÜRK HARB-İŞ SENDİKASI GÜVENLİK-İŞ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI TÜRKİYE DENİZCİLER SENDİKASI basın bildirisi yayınladı.

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU

Türkiye’de gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturmaktadır. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet alımında yapılan harcamalardan kaynaklanan vergilerin yükü bulunmaktadır.

 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak mevcut vergi düzenlemelerine ilişkin düşüncelerimizi ve yeni bir düzenlemede olması gerektiğini düşündüğümüz konuları her fırsatta paylaşmayı bir görev ve sorumluluk olarak gördük, göremeye devam ediyoruz. Nitekim TBMM gündeminde olan vergi düzenlemeleriyle ilgili olarak görüş ve taleplerimizi siyasal parti grup başkan vekilliklerine, ilgili bakanlara, komisyon başkan ve üyelerine, milletvekillerine yazılı olarak ilettik.

Konfederasyonumuzun görüş ve önerileri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeterince dikkate alınmamıştır.

 

Türkiye’de vergi alanında yapılacak ‘’reform’’ ancak ücretliler aleyhine var olan adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir.

 

Vergi konusundaki taleplerimizi kitlesel düzeyde kamuoyunun gündemine taşımak için 06 Kasın 2019 Çarşamba günü saat 13.00’de bütün illerde ve iş yerlerinde, hazırlanan ve ekte gönderilen bildirinin okunacağı toplantı yapılması ve ekte metni gönderilen bir imza kampanyası düzenlenmesi kararlaştırılıştır. Toplanan imzalar 08 Kasım 2019 Cuma gününe kadar Konfederasyonumuza iletilecektir.

 

Değerli Emekçiler

Anayasamızın  ‘’vergi ödevi ‘’ başlıklı 73. maddesinde  ‘’Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür’’ ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlü olduğu ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir.

 

Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor.

 

Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerindeki ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret vergi kesintileri nedeniyle yılbaşına göre geçen süredeki giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor.

 

Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçi, Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken Haziran ayında ücreti 191 TL daha azalarak 3. 218 TL'ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3 bin 60 TL'ye geriliyor.

 

Bu vergi düzeni adil değildir, hakka ve hukuka uygun değildir, anayasanın ilgili maddesi ile bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir...

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap vermiyor.  Bu teklifte ücretliler lehine olan ayırım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20'den yüzde 27’ye yükseltilmesi sosyal adaletle bağdaşmıyor.

 

Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye'de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik ‘’vergi adaleti sağlanması’’ olmalıdır.

 

Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir...

 

Arkadaşlar Türkiye'de vergi alanında yapılacak bir reform ancak üreticiler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle gelir vergisi tarife basamakları ve oranları adil olarak güncellenmelidir.

 

Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır.

 

İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur.

 

TÜRK-İŞ olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.

 

Kahramanmaraş,  Tes-iş  şube başkanı Hacı Mehmet Kavuk İse bu bildiri üzerine harekete geçtiklerini  emekçi işçi Kardeşlerimize yapılan bu haksız vergi reform paketini kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Çıkarılan ve kabul gören bu paket, ”Torbadan sopa çıkmıştır” işçiye çalışan emekçiye en büyük darbeyi vurmuştur, emek hırsızlığıdır dedi..

 
Bu haber 2333 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • maraskenthaber gazetemiz
  resim yok
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI