Bugun...
Bizi izleyin:Kooperatiflerin Küresel Ekonomideki Yeri...

Tarih: 02-12-2019 16:13:23 + -


Ülkemizde kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç ve dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Kooperatifler Fuarı düzenlenecek.


Kooperatiflerin Küresel Ekonomideki Yeri...

Ülkemizde kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç ve dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı ‘’Kooperatiflerin Küresel Ekonomideki Yeri’’ teması ile 5-8 Aralık 2019 tarihinde Ankara Ticaret Odası Congresium Fuar Merkezinde düzenlenecektir.

 

Kooperatif ürünlerini yerel ve küresel ticaret ağına dahil etme fonksiyonuyla düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarının amacı ‘’Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme’’ sloganıyla 7 milyona yakın ortağını milli ekonomiye dahil eden yerli ve yerinde üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan kooperatiflerimizin, yerli ve yabancı sektör ve e-ticaret temsilcileri ile aynı çatı altında buluşarak ürünlerini tanıtması ve bu sayede küresel ticarette yer almasını sağlamaktır.

 

Katılımın oldukça yüksek olacağı Fuar’da çeşitli illerden 160’dan fazla başarılı kooperatif ve kooperatif üst kuruluşu dört gün boyunca ürünlerini ve hizmetlerini tanıtım, satış ve pazarlama faaliyetleri yapma imkanı bulacaklardır. Uluslararası katılımın olacağı fuar kapsamında düzenlenecek olan panellerde dünya da kooperatifçiliğin geldiği nokta, kooperatifçilik uygulamaları ve gelecek hedeflerimiz masaya yatırılacaktır.

 

Bu hedefleri kısaca özetlersek; Kooperatiflerin ticaret yapma kapasitelerinin arttırılması, E-Ticaret ağına dahil edilmesi veya paylarının arttırılması, İhracat ağına dahil olarak milli üretimin dünyaya yayılması, Vatandaşın milli kaynaklarla üretim zincirine dahil edilmesi, Etkili yönetim için bilgi edinilmesi, Vatandaş ve sektör üzerinde olumlu yönde algı oluşturulmasıdır.

 

Fuar günlerinde; Uluslararası Kooperatif Uygulamaları, Kooperatiflerin İç ve Dış Ticaret Hacimlerini arttırma yöntemleri, Yerli Üretimde Başarılı Kooperatif hikayeleri konuları üzerine paneller yapılacaktır. Sosyal Medyada Dijital Pazarlama Eğitimi, Google Dijital Atölye Eğitimleri yapılacaktır.

 

Katılımcılarımız, yurtdışından katılacak çeşitli sektörlerden alım heyetleri, perakende ticaret ve e-ticaret temsilcileri için ayrılan özel alanda ikili görüşmeler yapabilecektir.

 

Fuarı ziyaret edecek çocuklarımız için hazırlanan alanda, çocuklarımıza kooperatifleri tanıtmak ve kooperatif işbirliği mantığını oyun ve etkinlikler ile benimsetmek amacıyla tiyatro oyunu ve atölye çalışmaları düzenlenecektir.

 

Cam üfleme, ahşap oyma, gümüş işleme, keçecilik ve ebru gibi sanatları icra eden kooperatifler ile zanaatkarlar, ürünlerini sergilemenin yanında atölye çalışmaları da düzenleye bileceklerdir.

 

Ayrıca fuarda eğitim çağındaki çocuklarımızı ve gençlerimizi kooperatifçilik konusunda bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eser bırakmaya özendirmek amacıyla Türkiye genelindeki Resmi ve Özel okullarda eğitim ve öğretim gören ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen “Kooperatifçilik” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir.  81 İl birincisinin eserleri sergilenecektir.

 

Fuara katılacak temsilcileri şöyle sıralayabiliriz; Tarım, Gıda, Tüketim, Ulaşım, Yapı, El Sanatları, Hayvancılık, Enerji, Eğitim, Temin Tevzi gibi Farklı konularda faaliyet gösteren kooperatifler ve üst birlikleri, Yabancı Ülkelerden alım heyetleri, Yabancı Kooperatif temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, İlk, Orta, Lise ve Üniversitelerden öğrenciler, E-Ticaret temsilcileri, Market temsilcileri, Banka temsilcileri, Uluslararası Kurum ve Kuruluşlar, Üniversiteler, Kaybolmaya yüz tutmuş meslek temsilcileri.

 

 

Türkiye Kooperatifler Fuarında 5-8 Aralık 2019 tarihinde  İlimiz Kahramanmaraş Ticaret İl Müdürümüz Sayın Ahmet UÇAR, KMESOB Başkanı Sayın Ahmet KUYBU ve KMESOB temsilcileri, S.S. Kahraman Kadınlar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi temsilcileri ile S.S. Kahramanmaraş Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi temsilcilerinin katılımıyla temsil edilecektir.

 

Bu fuarın düşünce safhasından; planlanması, programlanması ve gerçekleştirilmesine kadar geçen süreçte emeği geçen herkese, başta Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN Hanımefendiye, Esnaf Sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Sayın Necmettin ERKAN Bey ve ekibine, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Diğer Tüm Kurum ve Kuruluşlara, konuyla ilgili çalışmalarımızın halkımıza duyurulması konusunda desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz basınımıza teşekkür ediyor selam ve saygılar sunuyoruz.
Bu haber 755 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • maraskenthaber gazetemiz
  resim yok
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI