Bugun...
Bizi izleyin:Kiü’de “Madde Bağımlılığı Ve Uyuşturucu İle Mücadele” Konulu Seminer Düzenlendi

Tarih: 24-03-2022 14:54:46 + -


Kiü’de “Madde Bağımlılığı Ve Uyuşturucu İle Mücadele” Konulu Seminer Düzenlendi


Kiü’de “Madde Bağımlılığı Ve Uyuşturucu İle Mücadele” Konulu Seminer Düzenlendi

 

KAHRAMANMARAŞ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ NARKO REHBERİ GÖKHAN SAPANCI TARAFINDAN, İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK “MADDE BAĞIMLILIĞI VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE” KONULU SEMİNER VERİLDİ

NARKO REHBER GÖKHAN SAPANCI:

“UYUŞTURUCU VE MADDE KULLANIMI BULAŞICI BİR DURUM. DOLAYISIYLA SİZİN İYİ OLMANIZ YETMEZ, KÖTÜ OLANDAN DA UZAK DURMAK GEREKİYOR”

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından, üniversite öğrencilerine yönelik “Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu ile Mücadele” konulu seminer düzenlendi. Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narko Rehberi Gökhan Sapancı tarafından verilen seminerde, madde kullanımının nedenleri, zararları ve uzak durma yöntemleri anlatıldı.

KİÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminer, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği seminerde konuşan Narko Rehber Gökhan Sapancı, Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelede dünyanın ve Avrupa’nın en başarılı ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Uyuşturucudan ve madde kullanımından tamamen soyutlanmış bir toplum hayal ettiklerini ifade eden Sapancı, bu noktada güvenlik güçlerinin aldığı önlemler kadar, gençlere de büyük görevler düştüğünü belirtti.

Uyuşturucu maddeye başlama nedenleri, hedef alınan yaş grupları, madde kullanımında arkadaş etkisi, madde kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık, sosyal ve ekonomik çöküşler hakkında da bilgiler veren Sapancı, şöyle konuştu:

“Madde bağımlılığı nedir diye sorduğumuzda, bağımlılık yapıcı bir madde hücrezimizin merkezine yerleşmesi durumudur. O madde bundan sonra diyor ki, ‘vücudun temel ihtiyaçları olan yeme içme, vitaminler, mineraller artık benim ikincil ihtiyacımdır. Sen artık ne yaparsan yap, bana kullandığım bu maddeyi bul’ diyor. Yani karşı konulmaz bir şekilde bu maddeyi arzulama durumuna, maddeyi bulamadığında yoksunluk çekme ve maddeyi bırakmakta zorlanma durumuna, madde bağımlılığı diyoruz. Maddeye başlama nedenlerine gelince bu bir döngü şeklindedir. Bu bizim narkolog anket projemizden elde ettiğimiz bir veri. Genel olarak, merak etme, arkadaş ısrarı, özenme, kişisel sorunlar, ailevi sorunlar ve eğlence amaçlı şeklinde bir sıralaması var. Biz bunu hiyerarşik bir sıralamaya koyamadık. Çünkü tamamen iç içe geçmiş ve hepsinin içerisinde de arkadaş etkisinin olduğu bir tablo karşımıza çıkıyor. Uyuşturucu maddenin hedef kitlesi genel olarak 15-24 yaş aralığıdır. Yani 15 yaş, ergenliğin en çetin olduğu, arkadaş etkisinin en yoğun olarak görüldüğü, arkadaş düşüncelerinin her şeyden daha önemli olduğu bir yaş dönemi. Bu dönemde madde kullanılan bir ortama giren, ailevi ve kişisel sorunları olan bir gençte, merak etkisi uyanıyor ve özeniyor. Bağımlı bir arkadaşın ise tek bir amacı var, arkadaşını da bağımlı yapmak. Çünkü yoksunluk çektiklerinde bir kişi daha fazla yanında olduğunda, maddeye ulaşımının daha kolay olabileceğini düşünerek, sizi o ortama çekmeye çalışır. Şimdi bizim bir sözümüz var, iyi olmak yetmez, kötü olandan da uzak durmak gerekir. Yani şöyle bir düşünce olabilir sizde, ‘ben her ortama girerim ancak etkilenmem.’ Böyle bir şey yok. Bu bulaşıcı bir durum. Böyle bir ortam gördüğümüzde bu ortamdan direkt olarak kendimizi soyutluyoruz, uzak duruyoruz ve gençlerimizden en çok istediğimiz şey ‘hayır’ diyebilmeyi öğrenmeleri. Uyuşturucu maddeye ve bütün kötü şeylere gençlerimizin ‘hayır’ demesini çok istiyoruz. Bunu diyebilen bir toplum hayal ediyoruz ve bunu başaracağımıza inanıyoruz.”

Sokak satıcıları, uyuşturucu ile ilgili yasal mevzuat ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Uyuma” projesi hakkında da bilgiler veren Sapancı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim ‘Uyuma’ programımız var, bildirimlerinizi buradan yaparak bize destek olmanız gerekiyor. Bu uygulamadan yaptığınız hiçbir bildirim karşı tarafa aktarılmaz. Yani bildirdiğiniz kişi örneğin karşı komşunuz veyahut belalı bir birey, bu hiç önemli değil. Böyle bir durumda karşılaştığınızda bildirimde bulunan kişilerin kimlik bilgilerinin kesinlikle açıklanmadığını, tamamen gizli kaldığını gönül rahatlığıyla bildirimde bulunması gerektiğini sizlerde birer narko rehber olarak çevrenize söylemeniz gerekiyor. Bu program İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzce hayata geçirilmiş çok önemli bir proje. Polisin eli ayağı. Bu aplikasyonu telefonunuza indirip yüklemenizi rica ediyorum. Ardından, madde bağımlılığı veya benzer bir durum gördüğünüzde programdaki uyuma butonuna basarak bildirimde bulunabilirsiniz. Burada anlatmak istediğimiz bildirimimizi yapıyoruz. Akabinde kendinizi riske atmadan, video ve resimleri de, konum bilgisi paylaşarak bildirim yapabilirsiniz arkadaşlar. Bunu telefonlarınıza indirmenizi rica ediyorum.”

Seminerin son bölümünde, narkotik dedektör köpekleri "Alfi" ve “Gölge” tarafından mini bir gösteri yapılarak, hünerleri sergilendi.

Programa, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı, KİÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, PTT Başmüdürü Harun Oğuzhanoğlu, KİÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Küçükönder, Prof. Dr. Nuri Kahveci, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lale Dönbak, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Türkmen, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Günün anısına KİÜ Rektörü Prof. Dr. Özgül tarafından, İl Emniyet Müdürü Cebeloğlu’na çiçek takdiminde bulunuldu.

 
Bu haber 2982 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI