Bugun...
Bizi izleyin:Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Program Yetkisi Aldı

Tarih: 26-03-2021 19:00:00 + -


Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Program Yetkisi Aldı


Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Program Yetkisi Aldı

Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Program Yetkisi Aldı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi (Tıp Fakültesi Hastanesi) Türkiye’de sayılı illerde bulunan, Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikasyon Programı uygulama yetki belgesi aldı.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can,  Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisine, prematüre bebeklerin hayata tutunmasında büyük öneme sahip yeni kuvöz desteği sağlayarak hizmet edilen bebek sayısını arttırdıklarını söyledi.

 Türkiye’de her yıl ortalama 150 bin prematüre bebek dünyaya geldiğine dikkat çeken Rektör Can, yenidoğan yoğum bakımına ihtiyaç duyan bebeklerin bakım standartlarını ve yenidoğan ünitelerinde çalışan hemşirelerin deneyimlerini arttırmak için Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikasyon Programı’nı hastanemize kazandırdıklarını ifade etti.

“Üniversite olarak insanımızın yaşam kalitesini daha iyi düzeye taşımak için çaba gösteriyoruz. Hastanemizin hizmet kalitesini artırmak için gerekli adımları atıyor, projeler üretiyoruz.” diyen Rektör Can, Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikasyon Programı ile şehrimizdeki yeni yenidoğan ünitelerinde çalışan hemşirelerin yanı sıra çevre şehirlerden hemşirelerde eğitim verileceğini belirtti.

KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği ve Tıp Fakültesi Neanotolıji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sadık Yurttutan Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği sertifikasyon programına ilişkin bilgiler verdi.

“KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Neonatoloji Kliniği olarak, uzun uğraşlar neticesinde bu sertifikasyon programını uygulama yetkisini almayı başardık.” diyen Doç. Dr. Sadık Yurttutan, “Bu program ile sadece ilimiz yenidoğan ünitelerinde çalışan hemşireler değil, çevre illerden gelen hemşirelerde sertifikasyon programına alınarak eğitilecektir. Bu eğitim programı ile yenidoğan ünitelerinde yatan bebeklere bakım veren hemşirelerimizin deneyimleri artacak, dolayısı ile bebeklere uyguladıkları bakım standartları yükselecektir.” şeklinde konuştu.

Prematürenin Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sadık Yurttutan, “Ülkemizde her yıl 1,2 milyon bebek doğmaktadır. Bu bebeklerin yüzde 11’i prematüre doğmaktadır. Bu bebeklerin önemli bir kısmı yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatırılarak tedavi edilmektedir. Bunun yanında ‘term’ doğsa dahi, çeşitli sağlık sorunları yaşayan bebeklerde yine ‘pretermler’ gibi bu ünitelerde izlenmektedir. Yani kaba bir hesapla, yılda 200 bin civarı bebek, yenidoğan ünitelerinde yatmaktadır. Bu ünitelerin organize edilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması, bebek ölüm oranlarını aşağı çeken en önemli hususlardan birisidir." dedi

Doç. Dr. Yurttutan, "Hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi de hem son sistem cihazlarla donatıldı, hem de ünitedeki personel sayısı artırıldı. Böylece Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde daha nitelikli hizmet sunulmaya başlandı.  Bunun yanında ülkemizde son 14 yılda yapılan yan dal eğitim faaliyetleri ile yenidoğan uzman doktor sayısı 3 kat artırılmıştır." ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 21197 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI