Bugun...
Bizi izleyin:ÖZTUNÇ,SAVUNMA DEVLERİ SATILIYOR MU?

Tarih: 02-06-2024 00:04:34 + -


SAVUNMA DEVLERİ SATILIYOR MU?


ÖZTUNÇ,SAVUNMA DEVLERİ SATILIYOR MU?

 

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, savunma sanayinde faaliyet gösteren dev firmaların piyasa değerlerinin araştırıldığını ve talimatında Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek tarafından verildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Öztunç, “Savunma sanayinin bel kemiği dev firmalar satılıyor mu?” diye sordu.

Öztunç, Meclis Başkanlığı’na sunduğu iki ayrı soru önergesiyle Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) dolaylı ya da doğrudan iştiraki olan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, STM gibi 90’a yakın firma ile ilgili gelişmeleri gündeme getirdi.

Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, söz konusu firmaların neden piyasa değerlerinin satış ya da kiralama amacıyla mı araştırıldığını sordu. Öztunç, stratejik öneme sahip bu firmaların denetiminin tek firmaya yaptırıldığına dikkat çekerek, bilgi güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı. Öztunç, şunları kaydetti:

“Savunma Sanayi ülkelerin geleceğini doğrudan etkileyebilecek bir sanayi koludur. Ülkemizde son 10 yıl içerisinde ciddi düzeyde çalışmalar yapılmış ve ilerlemeler kat edilmiştir. Bu durum gelişmiş batılı ülkeleri rahatsız etmiş ve Türkiye’yi yavaşlatmak için FETÖ terör örgütünü kullanılmıştır.

Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün’ün SSB’nin dolaylı ya da doğrudan iştiraki olan 90’a yakın firmaya “yıllık bağımsız denetim ve bu şirket değerlendirmelerini” “Yeditepe Bağımsız Denetim” şirketi tarafından yapılması için talimat vermiştir.

FETÖ geçmişte Türkiye’nin önemli kuruluşlarının bilgilerini ulaşabilmek için bağımsız denetim firmalarını kullanarak firma bilgilerini ABD’ye götürüp ülkemize zarar vermiştir. Bunun en büyük örneği bankacılık sektöründe yaşanmış ve Halk Bankası davasında Türkiye aleyhine kullanılmıştır.”

Öztunç, Bakan Şimşek’e yönelttiği önergesinde ise söz konusu firmaların Yeditepe Bağımsız Denetim şirketine tarafından incelenmesi talimatı verip vermediğini sordu. Öztunç, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, bağımsız denetimi bir firmaya verdirerek “Haksız Rekabet Etmeme” ilkesini ihlal etmiştir ve bu suçtur. Bu konuda her hangi bir soruşturma açılacak mıdır? Savunma sanayinin öncü firmalarının tek bir firma tarafından denetlenmesi ne kadar rasyoneldir?” sorularının yanıtlanmasını istedi.
Bu haber 366 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI