Bugun...
Bizi izleyin:ÖZTUNÇ, KAMUYU ZARARA UĞRATAN İHALENİN PEŞİNE DÜŞTÜ!

Tarih: 10-05-2019 13:44:50 + -


ÖZTUNÇ, KAMUYU ZARARA UĞRATAN İHALENİN PEŞİNE DÜŞTÜ!


ÖZTUNÇ, KAMUYU ZARARA UĞRATAN İHALENİN PEŞİNE DÜŞTÜ!

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, ihalesi Ankara Valiliği YİKOB tarafından yapıldıktan 5 ay sonra 07.11.2013 tarihinde inşasına başlanan, daha sonra planlanan bitiş tarihine yaklaşık 1 yıl eklenerek 01.11.2018’e kadar süre uzatımı yapılan Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulu yapım işinin, üstlenici firmaya verilen süre dolmadan ve herhangi bir neden gösterilmeden tasfiye edilmesi üzerine konuyu TBMM gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Ali Öztunç, kamuoyunun cevap beklediği sorulara yanıt aradı.

İlk ihalenin anahtar teslim olarak planlandığını belirten Ali Öztunç, yeni ihalede çok az bir iş kalmasına rağmen işin teklif birim olarak fiyatlandırılmasını ‘işin ucunun açık bırakmak’ olarak tanımladı ve kamunun zarara uğratıldığını savundu.

“BAŞKA FİRMAYA VERİLMESİNİN NEDENİ NEDİR?”

Öztunç’un Önergesi Aynen Şu şekilde;

       Ankara Valiliği YİKOB tarafından 14.06.2013 tarihinde ihalesi yapılan, 07.11.2013 tarihinde 86.034.000,00TL bedelle sözleşmesi imzalanan ve yüklenici firma taahhüdünde Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulu Yapım İşine 18.11.2013 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır. Sözleşmeye göre anahtar teslimi işin bitim tarihi 27.12.2017 dir. İdarenin 23.10.2018 tarih ve 29180093-755.03.05-E.60742 sayılı Başkanlık Makam Oluru ile 01.11.2018 tarihine kadar süre uzatımı verilmiştir. Ancak hiçbir neden gösterilmeden 26.10.2018 tarihli Başkanlık Makam Oluru ile iş Tasfiye edilmesine karar verilmiştir.

Buna istinaden;

 1. Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulu yapım işinin, yapımına başlayan firmanın sözleşme dışı işin bitirilmeden elinden alınarak başka bir firmaya verilmesinin nedeni nedir?
 2. Söz konusu işin Tasfiye Geçici Kabul iş ve işlemleri ile Tasfiye Kesin Hesaplarının amir ihale mevzuat hükümleri ve Yüksek Fen Kurulu görüşleri doğrultusunda yapılmadan, neden ikmal işi ihalesi yapılmıştır?
 3. İşin ilk ihalesi, Anahtar Teslimi Götürü Bedelle ihale edilmişken ve İkmal ihalesinin 4734 sayılı Kanunun 62 inci maddesine göre Anahtar Teslimi Götürü Bedelle ihale edilmesi zorunluluğu var iken, işi Teklif Birim Fiyatlı ihale ederek, ucu açık bırakarak kamuyu zarara uğratmış olmuyor musunuz?
 4. İhaleye hangi firmalar davet edilmiştir? Mevcut işi %90 seviyelerine getiren ve yapılan işi tüm detaylarını çok iyi bilen ve bina hakkında gerekli tecrübeye fazlası ile sahip olan firma neden ihaleye davet edilmemiştir?
 5. Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulunun kalan kısmını yapan firmaya kurumunuz bünyesinde davet usulü verilmiş başka işler var mıdır? Var ise, bu işler hangileridir?  Ve bedelleri ne kadardır? Bu işi yapan firma sahiplerinin Bakanlık yöneticileri ile bir yakınlığı var mıdır?
 6. Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulunun kalan kısmını yapan firmaya bu işten dolayı bu güne kadar ödenen hakkediş miktarı ne kadardır?

 

 
Bu haber 2238 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • maraskenthaber gazetemiz
  resim yok
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI