Bugun...
Bizi izleyin:Gübre ve yem fiyatları Düşecek mi?

Tarih: 05-01-2022 15:28:28 + -


Çiftçinin, Besicinin gözü kulağı firmaların yapacağı indirimde!


Gübre ve yem fiyatları Düşecek mi?

 

 

 Firmalar Kurdaki Belirsizlik Korkusundan Dolayı İndirimli Fiyat Listelerini Yayınlayamıyor

Dünyada devam eden gübre krizi, Türkiye’yi de olumsuz etkiliyor.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası Türk Lirası mevduat hesaplarının getirisinin döviz getirisi altında kalması durumunda aradaki farkın ödeneceğini açıklamasının ardından, kurda hızlı bir düşüş yaşanırken, gözler düşecek yem ve gübre fiyatlarına çevrildi. Ancak kurdaki belirsizlik korkusunun devam etmesinden dolayı indirimli fiyat listelerini yayınlayamayan yem ve gübre firmaları, bayilere ancak kısa dönemli ve sınırlı satış yapabiliyor.

Bazı Yem Üreticisi Firmaların Torba başına 20 TL, 30 TL indirim yaptık açıklamalarını hep birlikte izlediğimiz bu günlerde,  Kurdaki düşüşle birlikte TL’nin değerlenmesi yem ve gübre sektöründe ay sonunda borç ödemesi yapacak firmalarda büyük bir rahatlamaya neden olurken, firmalar satış ayağında yeni fiyat listelerini de oluşturmaya başladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bitki Koruma ve Besleme Uzmanı Ramazan Ayhan şunları söyledi:

FİRMALAR KURDAKİ BELİRSİZLİK KORKUSUNDAN DOLAYI İNDİRİMLİ FİYAT LİSTELERİNİ YAYINLAYAMIYOR

“Bazı Yem Üreticisi Firmalarımızın Torba başına 20 tl, 30 tl indirim yaptık açıklamalarını hep birlikte izlediğimiz bu günlerde kurdaki düşüşle birlikte TL’nin değerlenmesi yem ve gübre sektöründe ay sonunda borç ödemesi yapacak firmalarda büyük bir rahatlamaya neden olurken, firmalar satış ayağında yeni fiyat listelerini de oluşturmaya başladı. Ancak kurdaki belirsizlik korkusunun devam etmesinden dolayı indirimli fiyat listelerini yayınlayamayan yem ve gübre firmaları, bayilere ancak kısa dönemli ve sınırlı satış yapabiliyorlar.”

GÜBRETAŞ PİYASAYI ÇİFTÇİ LEHİNE REGÜLE ETTİ

“Ayrıca, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden yapılan açıklamaya göre, kooperatif, döviz kurlarında geçen haftalarda yaşanan artışları iştiraki GÜBRETAŞ aracılığıyla gübre fiyatlarına aynı oranda yansıtmayarak, piyasayı çiftçi lehine regüle etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kur Korumalı TL Mevduatı" açıklaması öncesinde piyasaya göre ton başına 3 bin 800 liraya varan avantajlı fiyatlar oluşurken, söz konusu durum, döviz kurlarındaki düşüş trendiyle birlikte piyasanın gübre fiyatlarını indirmesinde de en önemli etken oldu.

GÜBRE DE GÜZEL BİR GELİŞMEDE TARIM KREDİ KOOPERATİFİNDEN, GELDİ

“Gübre fiyatlarındaki artışlara karşı piyasayı regüle eden Tarım Kredi, ülkenin gıda güvenliğine verdiği önemi ve çiftçilerin yanında olduğunu göstermek adına 25 Aralık 2021 tarihi itibarıyla kimyevi gübrelerde ton başına 1100 liraya varan, yavaş salınımlı gübrelerle damla sulama ve yaprak gübrelerinde ise ortalama yüzde 20 indirim yaptı…”

 BU İNDİRİM MUTLAKA PİYASA FİYATLARINA YANSIYACAKTIR…

 “Yeni açılan Tarım Kredi Koop. Marketlerinin raf fiyatları ile piyasa fiyatlarını regüle etmesi amaçlandıysa da, şu an cazip bir fiyat tablosu maalesef yok… Ancak, ülkemiz Ekonomisi güçlü ve bu durumun mutlaka üstesinden geleceğiz…  Ülkemizde Doların hızla artması, piyasaların hızla yükselmesi ile mücadele edilen bu günlerde, oluşan olumsuzluklarla topyekûn mücadele edilmesi gerekir diye düşünmekteyim… Bu indirim mutlaka piyasa fiyatlarına da yansıyacaktır”

GÜBRE KULLANIMININ AZALTILMASI, ÖNÜMÜZDEKİ SEZON CİDDİ REKOLTE KAYIPLARINA NEDEN OLUR

Dünyada devam eden gübre krizi, Türkiye’yi de olumsuz etkiliyor. Döviz kaynaklı fiyat artışları nedeniyle çiftçiler gübreye erişemiyor ve ürün ekiminde gübre kullanımında azaltmaya gidiyor. Başta buğday olmak üzere birçok üründe ekim esnasında atılması gereken gübre yüzde 50 daha az kullanılıyor. Gübre kullanımının azaltılmasının, önümüzdeki sezon ciddi rekolte kayıplarına neden olması bekleniyor.

 
Bu haber 5091 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI