Bugun...
Bizi izleyin:Başkan Mahçiçek’ten Yolsuzluk İddialarına Sözlü Yanıt!

Tarih: 08-10-2019 14:49:32 + -


Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, belediyedeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına yanıt verdi.


Başkan Mahçiçek’ten Yolsuzluk İddialarına Sözlü Yanıt!

Gazetecilerle bir araya gelen Mahçiçek, basın mensuplarınca kendisine yöneltilen yolsuzluk sorusuna; “Kesinlikle yok, bu soruyu sormanıza bile gerek yok. Bizim bilgimiz dahilinde bir şey olamaz, olursa da gereğini yaparız " dedi.

 

İŞTE BAŞKAN MAHÇİÇEĞİN YAPTIĞI AÇIKLAMA

“Muhteşem bir belediye binası yapıyoruz. Mimarisi ile büyüklüğüyle yapacağı hizmetlerle Kahramanmaraş’a 50 sene katacak bir bina yapıyoruz ve bitmek üzere, 2016’nın 1. Ayında ihaleye çıktık bir firma ihaleyi aldı. İsimlerden bahsetmeyelim, ama bir başka firma o ihaleye itiraz etti. İtirazı biz reddettik mevzuata uygun değil diye reddettik. Biz reddettikten sonra başka bir itiraz edilecek kurum daha vardı oraya gidildi. Neresi orası Kamu İhale Kurulu yani belediye devreden çıktı. Kamu ihale kuruluna itiraz edildi. Kamu ihale kuruluda o itirazı reddetti. Sonra o arkadaşlar tabi artık itirazın merceği Ankara olduğu için mahkemelerde de yetki Ankara mahkemelerindeydi.”

 

“ANKARA’DA İDARİ MAHKEMESİNE DAVA AÇILDI”

“Ankara’da idari mahkemesine dava açıldı. 2 3 ay gibi kısa sürede mahkeme bizim yaptığımız ihaleyi uygun görmedi. Mahkeme kararı bize geldi, yapacağımız karar neydi o mahkeme kararını uygulamaktı. Mevcut yapan firmayı tasfiye ettik. O itiraz eden ve davayı kazanan firmayı davet ettik. Ama kamu ihale kurumu tabiki süreci takip ettirdi. Kamu ihale kurulu Danıştay’a başvurdu. Ama biz bu ara o arkadaşlara işi verdik devam ediyorlardı. O ara bir takım sıkıntılar oldu, işçilerin ücretleri falan ödenmedi bizi ilgilendirmiyor. Takriben 6 7 ay sonra Danıştay bir karar verdi. Biz bu mahkeme kararını uyguladık ama sonra Danıştay böyle bir karar verdi. Kamu ihale kurulunu haklı gördü. Ankara idare mahkemesinin verdiği kararı iptal etti. Bizim kararımız geçerli dedi. Şimdi yapılacak iş neydi mevcut arkadaşı tasfiye edecektik. Mevcut arkadaşı tasfiye ettik. İhaleyi ilk alan firmayı aradık çağırdık ve gel işi yap dedik. E tabi aradan da 1 yıl gibi bir süre geçti ve o firma ben o fiyata yapamam dedi. Neden diye sorduk… Fiyatların değiştiğini belirtip yapmadı. Bakın Allah şahit başkan yardımcılarımız da vardı 3 4 defa o müteahhit firmaya gittik ve devam edin bu inşaata dedik. Onlar devam etmek istemediler. Başka çaremiz olmadığı için yeniden ihaleye çıktık. 6 tane firma katıldı ihaleye, 6 tane firmadan 42 milyon civarında kaba olarak en az fiyat biçen firmaya verdik.”

 

“BUNLARDA GİZLİ DEĞİL, EKAP ÜZERİNDEN GÖREBİLİRSİNİZ”

“Binamızın görünümü taş kaplama yapalım güzel görünsün. İçerisinde meclis odası gibi bir takım eksiklikler vardı onları da tamamlayalım öyle bir ihale yapalım. Belediye Hizmet Binası Çevre ve İkmal Düzenleme ihalesi yaptık. Çevre düzenlenmesine 15 milyon 500 bin lira değil, ikmal inşaatı ile birlikte 15 milyon 500 bin lira ihale ettik. Bunlarında ayrıntısı var. Bunlarda gizli değil, EKAP üzerinden görebilirsiniz.”

 

‘BELEDİYEDE YOLSUZLUK VAR MI?’ SORUSUNA YANIT

"Kesinlikle yok, bu soruyu sormanıza bile gerek yok. Bizim bilgimiz dahilinde bir şey olamaz, olursa da gereğini yaparız." İfadelerini kullandı.
Bu haber 454 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • maraskenthaber gazetemiz
  resim yok
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Otobüsleri Güzergahları
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
  ÇAKICI REİS SON KLİP www maraskenthaber com
 • Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
  Amerikalı Çocuklar Türk Yemeklerini Tadıyor!
 • Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
  Leğenin İçindeki Gorilin Profesyonellere Taş Çıkartan Dans Performansı
 • Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
  Avrupa'nın En Uzun Bacasına Tırmanan Çiftin Akıllara Durgunluk Veren Macerası
 • Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
  Kütür Kütür Bambu Ağacı Yiyen Panda
 • Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
   Pixar Filmlerinin 1984'ten Günümüze Evrimi
VİDEO GALERİ
YUKARI